Nemůžete spát?

Spánek je klíčem ke zdraví. Bez kvalitního a dostatečně dlouhého spánku zažíváme nejen celodenní únavu, ale celý den se nese ve znamení špatné nálady. Dlouhodobý spánkový deficit má pak na svědomí řadu zdravotních obtíží. Ptáte se, jak se dobře vyspat? Přece dodržováním pravidel spánkové hygieny! Ke zkrácení doby usínání a podpoře kvalitního spánku můžete využít také doplněk stravy SpiLEEP®, díky kterému budete spát jednoduše líp! 
 

simon-berger-HSy0QXIRafg-unsplash.jpg

S nespavostí se někdy setkal každý 

Nespavost, odborně insomnie, patří mezi nejčastější poruchy spánku. Nespavost, to je především dlouhá doba usínání, přerušovaný spánek a předčasné ranní probuzení. S přechodnou nespavostí, která trvá kolem jednoho týdne, se setkal každý z nás. Na vině je především stres, kterému se někdy nejde vyhnout. A právě stres a nadměrná psychická zátěž se na kvalitě a délce spánku velmi negativně odráží. Akutní nespavost je již vhodné konzultovat s lékařem. Jde o obtíže se spánkem trvající kolem jednoho měsíce. Pokud se však jedná o chronickou nespavost, která může vést k celé řadě zdravotních obtíží, je pomoc lékaře neodkladná. 

Nejčastější poruchy spánku 

Poruchy spánku rozdělujeme na insomnie, což je v populaci nejrozšířenější druh nespavosti.  Setkat se  můžeme s hypersomnií, známou jako nadměrnou spavostí.  U těch, kteří pracují na směny se mohou objevit poruchy cirkadiánního rytmu. Spánkovou poruchou je také parasomnie, která je provázena např. mluvením ze spánku, náměsíčnictvím, nočními křečemi v lýtkách a dalšími chorobnými stavy a jevy. 

Nejčastější příčiny nespavosti

Když nemůžete spát, zkuste se zamyslet, co může být příčinou. Na vině může být mnoho faktorů. Někoho trápí nespavost v důsledku nadměrného stresu. Osobní problémy a starosti v práci se nevyhnou nikomu. Častou příčinou je nevhodný životní styl s nedostatkem fyzické aktivity. Nespavostí však trpí i ti, které se potýkají s chronickou bolestí a různými onemocněními. Nespavost je ale také spojena s věkem a přibývajícími roky, během kterých se potřeba spánku snižuje. Za nespavostí však může stát i změna přirozeného biologického rytmu. Nespavost však nemusí mít pouze jednu příčinu, ale rovnou několik, které významně ovlivňují život, a díky tomu i spánek. 

Podpořte spánek prostřednictvím několika velmi jednoduchých pravidel! 

  • Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu, a to včetně víkendů. 
  • 6 hodin před ulehnutím nepijte kofeinové nápoje. 
  • Před spaním nekuřte a nepijte alkohol. 
  • Přes den nespěte. 
  • Před spaním neřešte nic závažného, spát byste měli jít klidní a uvolnění.  
  • Přes den si dopřejte dostatek fyzické aktivity. 
  • Před ulehnutím v pokoji dobře vyvětrejte a odstraňte všechny rušivé elementy.  
  • Vyhněte se večerní konzumaci těžkých a tučných jídel. 
  • Obohaťte svůj jídelníček doplňkem stravy SpiLEEP® na podporu kvalitního spánku a celkové relaxace. 

Články

Oddělené ložnice jako podpora kvalitního spánku?!

Oddělené ložnice jako podpora kvalitního spánku?!

I když pro spoustu lidí jsou oddělené ložnice známkou toho, že vztah už není to, co kdysi, není to tak úplně pravda. Je totiž spousta párů, které volí spánek v samostatném pokoji zcela záměrně! Jaké důvody se za „spánkovým rozvodem“ mohou skrývat a co na oddělené ložnice říkají nejen odborníci na spánek, ale také odborníci na vztahy?
Čtěte více
Klimatizace: fakta a mýty

Klimatizace: fakta a mýty

Jak se dobře vyspat i v horkých letních dnech, když bytová situace neumožňuje mít celou noc okno otevřené? Pokud vás několik probdělých nocí donutilo začít zvažovat koupi klimatizace, rádi bychom vám vaše rozhodování usnadnili. Díky oteplování poptávka po klimatizacích stoupá a pro mnohé představuje jediné možné řešení, jak se dobře vyspat i během tropických nocí. Na druhou stranu má klimatizace spoustu odpůrců, což může být dáno mnoha mýty, které jsou s klimatizací spojeny. Máme pro vás fakta, která vám pomohou se rozhodnout.  
Čtěte více
Kdy vám hrozí mikrospánek?

Kdy vám hrozí mikrospánek?

Pár sekund mikrospánku může fatálně změnit život nejen řidiči a posádce, ale i rodinám všech zúčastněných.  Každý, kdo sedá za volant a pociťuje na sobě známky únavy, riskuje. Rozpoznat varovné signály mikrospánku by měl umět každý řidič, a to nejen v době letních dovolených, pro které jsou dlouhé jízdy autem typické. Vše, co potřebujete o mikrospánku vědět, vám přinášíme.
Čtěte více