Nemůžete spát?
S nespavostí se někdy setkal každý
Nespavost, odborně insomnie, patří mezi nejčastější poruchy spánku. Nespavost, to je především dlouhá doba usínání, přerušovaný spánek a předčasné ranní probuzení. S přechodnou nespavostí, která trvá kolem jednoho týdne, se setkal každý z nás. Na vině je především stres, kterému se někdy nejde vyhnout. A právě stres a nadměrná psychická zátěž se na kvalitě a délce spánku velmi negativně odráží. Akutní nespavost je již vhodné konzultovat s lékařem. Jde o obtíže se spánkem trvající kolem jednoho měsíce. Pokud se však jedná o chronickou nespavost, která může vést k celé řadě zdravotních obtíží, je pomoc lékaře neodkladná.
Nejčastější poruchy spánku
Poruchy spánku rozdělujeme na insomnie, což je v populaci nejrozšířenější druh nespavosti. Setkat se můžeme s hypersomnií, známou jako nadměrnou spavostí. U těch, kteří pracují na směny se mohou objevit poruchy cirkadiánního rytmu. Spánkovou poruchou je také parasomnie, která je provázena např. mluvením ze spánku, náměsíčnictvím, nočními křečemi v lýtkách a dalšími chorobnými stavy a jevy.
Nejčastější příčiny nespavosti
Když nemůžete spát, zkuste se zamyslet, co může být příčinou. Na vině může být mnoho faktorů. Někoho trápí nespavost v důsledku nadměrného stresu. Osobní problémy a starosti v práci se nevyhnou nikomu. Častou příčinou je nevhodný životní styl s nedostatkem fyzické aktivity. Nespavostí však trpí i ti, které se potýkají s chronickou bolestí a různými onemocněními. Nespavost je ale také spojena s věkem a přibývajícími roky, během kterých se potřeba spánku snižuje. Za nespavostí však může stát i změna přirozeného biologického rytmu. Nespavost však nemusí mít pouze jednu příčinu, ale rovnou několik, které významně ovlivňují život, a díky tomu i spánek.
Podpořte spánek prostřednictvím několika velmi jednoduchých pravidel!
- Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu, a to včetně víkendů.
- 6 hodin před ulehnutím nepijte kofeinové nápoje.
- Před spaním nekuřte a nepijte alkohol.
- Přes den nespěte.
- Před spaním neřešte nic závažného, spát byste měli jít klidní a uvolnění.
- Přes den si dopřejte dostatek fyzické aktivity.
- Před ulehnutím v pokoji dobře vyvětrejte a odstraňte všechny rušivé elementy.
- Vyhněte se večerní konzumaci těžkých a tučných jídel.
- Obohaťte svůj jídelníček doplňkem stravy SpiLEEP® na podporu kvalitního spánku a celkové relaxace.